Nie bójmy się niesienia pierwszej pomocy

Życie ludzkie jest bezcenne, dlatego kompetencje związane z jego ratowaniem są w obecnym świecie konieczne. Od zarania dziejów człowiek ma styczność z tragicznymi w skutkach zdarzeniami, które zazwyczaj łączą się z czyimś dramatem – utratą życia, zdrowia lub mienia.

Kompetencje ratownicze są istotne zwłaszcza dzisiaj, kiedy tak bardzo przybyło ludzi, kiedy po drogach jeździ coraz większa liczba samochodów. Najczęstsze zdarzenia, to wypadki komunikacyjne w ruchu kołowym . Wypadek autokaru, wiozący czterdziestu podróżnych, może stanowić problem. W takich sytuacjach trzeba zorganizować adekwatną liczbę grup ratowniczych, zapewnić przewiezienie najmocniej poszkodowanych do najbliżej położonych szpitali w celu zapewnienia im właściwej opieki.

Z tego powodu o efektywności działań na miejscu zdarzenia ważna jest szybkość i trafność podejmowania decyzji oraz zręczność wykorzystania obecnego na miejscu wypadku zespołu i osprzętu. W momencie wezwania ekipy ratowniczej, udają się oni na miejsce zdarzenia, biorąc ze sobą walizkę lekarską a także nosze. Nosze medyczne to sprzęt w rodzaju łóżka łóżka rehablitacyjne rehabi-rehabi przygotowanego do przewożenia chorego lub osoby poszkodowanej w pozycji leżącej. Nosze jako osprzęt medyczny jest podstawowym wyposażeniem karetek, oraz lotniczego transportu ratowniczego. Dzisiejsze nosze medyczne są poręczne i bardzo funkcjonalne – . Są łatwe w czyszczeniu oraz w zachowaniu w dobrym stanie. Ponadto takie nosze medyczne zaopatrzone są również w wysuwaną podstawkę z kółkami do bezpieczniejszego i łatwiejszego transportu.

Sporo zespołów ratowniczych na świecie oraz w kraju, jest wyposażonych w tzw. zestawy segregacyjne. Zawartość pakietów segregacyjnych jest zależna od wielu elementów. Wynika ona przede wszystkim z charakteru systemu ratunkowego i doświadczenia grup ratowniczych mających używać sprzętu. Zestaw segregacyjny może być modyfikowany o dodatkowe doposażenie, np. nożyczki, ciśnieniomierz nadgarstkowy (opisany na ) czy nóż ratowniczy. Zestawy segregacyjne ułatwiają personelowi medycznemu, kierowanie medyczną stroną czynności ratowniczych, pozwalają oznakować ratowników odpowiedzialnych za poszczególne etapy działań. Pakiety segregacyjne winny być wyposażeniem karetek pogotowia, jednostek Państwowej Straży Pożarnej a także zespołów ratowniczych zabezpieczających porty lotnicze czy imprezy masowe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*