Chirurgia – jedna nazwa, wiele specjalności, mnóstwo specjalistów

Chirurgia jest dziedziną medycyny, którą wielu z nas kojarzy ze skomplikowanymi operacjami. Prawidłowo, bo faktycznie posługuje się ona leczeniem operacyjnym, czyli takim, w którym są przerywane powłoki ciała.

chirurgia
W obrębie tej dziedziny medycyny mamy zwykle do czynienia z bardzo wyspecjalizowanymi lekarzami – neurochirurg zazwyczaj nie przeprowadza operacji mięśnia sercowego, a lekarz (terapia bydgoszcz) operujący laparoskopowo nie przeprowadza transplantacji. Jednak nie procedura chirurgiczna musi decydować o życiu pacjenta. Niektóre zabiegi, takie jak wycinanie znamion czy wycięcie wrastającego paznokcia, poprawiają stan zdrowia, jednak przeważnie nie zależy od nich nasze życie.
Nie da się ukryć, że chirurgia posiada sporo rodzajów oraz specjalności. Przede wszystkim można ją podzielić na miękką (ogólną), która zajmuje się tkankami miękkimi (np. podczas usunięcia guza lub operacji wyrostka robaczkowego) oraz twardą, która zajmuje się kośćmi. Chirurgia dzieli się jednak głębiej. Specjalności, takich jak neurochirurgia albo chirurgia urazowa jest bardzo wiele. Każda z nich odpowiada innej specjalizacji. Z tego powodu, jeśli operacje chirurgiczne są planowane, chory musi być zakwalifikowany do zabiegu przez stosownych specjalistów.
Zaginieni w sieci

Autor: Bird&Co Sp. z.o.o.
Źródło: Bird&Co Sp. z.o.o.
szkolenia

Autor: Janpol
Źródło: Janpol
Lista najbardziej znanych specjalności chirurgicznych jest bardzo długa. Chirurgia naczyniowa zajmie się układem krwionośnym i limfatycznym, onkologiczna – nowotworami, urazowa, w której zasięgu operuje się tkanki twarde. Torakochirurg zoperuje nas przy kłopotach z organami klatki piersiowej (oprócz serca, którym zajmuje się kardiochirurg), a neurochirurg w operacjach systemu nerwowego. Nowe sposoby leczenia i nadzieje niosą ze sobą transplantologia oraz mikrochirurgia. Zupełnie odrębną dziedziną jest chirurgia dziecięca.

A to dlatego, że dziecko nie stanowi małej wersji dorosłego i operowanie jego ciała wymaga przygotowania pediatrycznego i specjalnych umiejętności.
Powyższa lista powinna stanowić pomoc w wyborze właściwego dla swoich dolegliwości specjalisty, jednak nie musimy ufać własnej wiedzy. Do odpowiedniego chirurga pokieruje nas niewątpliwie nasz lekarz rodzinny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*