Jakie wyróżniamy wady zgryzu oraz kiedy należy nałożyć aparat na uzębienie?

Marzeniem niezwykle wielu osób jest prezentować piękny uśmiech i równiutkie zęby. Pamiętać o tym należy, że równe zęby to nie jedynie sprawa estetyki, lecz także sprawa zdrowia.
Dużo ludzi nie wie, że krzywe zęby wywoływać mogłyby poważne zdrowotne konsekwencje.

Maseczka, zabiegi kosmetyczne

Autor: KLAPP
Źródło: KLAPP
Mogą to być dolegliwości dziąseł albo rozchwianie uzębienia. Niewiele która osoba wie o tym, że co poniektóre bóle głowy mogą być wywołane zaburzeniami działania stawów żuchwowo-skroniowych, które odpowiadają za odpowiedni zgryz. Leczeniem mankamentów zgryzu zajmuje się doktor, którego nazywamy ortodontą.

Czy poruszana w tym artykule sprawa nie przyciągnęła Twej uwagi? Jeżeli tak, to dodatkowo kliknij ten link – szalenie zalecamy tą treść (https://moveforlife.pl/treningi-w-parze/).

Ortodoncja jest to jedna z gałęzi stomatologii a nazwa jej pochodzi od greckich słów, które znaczą „prosty” oraz „ząb”. Prostowanie zębów opiera się na zakładaniu specjalnego aparatu na uzębienie, który je prostuje. Wady zgryzu, to mogłyby być wady nabyte albo wady wrodzone. Mankamenty nabyte najczęściej wykształcają się w ciągu pierwszych lat życia malucha. Spowodowane są one nieprawidłowymi nawykami. Mogłoby to być ssanie kciuka albo zaciskanie policzków, warg czy obgryzanie paznokci. Mankamenty zgryzu nabyte mogą być także powodowane nieprawidłowościami podczas wymiany zębów mlecznych na zęby stałe.

Przyczynami wad wrodzonych są uwarunkowania genetyczne, które powodują, że określona wada zgryzu jest to skaza dziedziczona przez kolejne pokolenia. Źródłem tego typu wad genetycznych mogą być również aspekty zewnętrzne, które wpływają negatywnie na płód. Aparat na uzębienie należy nałożyć jak najprędzej po rozpoznaniu wady. Aparatu nie zakłada się na uzębienie mleczne i na zęby chore. Przed włożeniem aparatu wszystkie zęby należy wyleczyć a czasami niektóre z nich trzeba usunąć.

Nie ma jakichkolwiek wiekowych ograniczeń, jeżeli chodzi o aparat na zęby. Należy sobie jednak zdawać sprawę z tego, że im później założymy tego typu aparat, tym zęby trudniej będą się poddawać zabiegowi prostowania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*