Rekonstrukcja ACL to specjalistyczny zabieg wiązadła krzyżowego przedniego stawu kolanowego

To kolejny etap leczenia po artroskopii, której zadaniem jest precyzyjne stwierdzenie uszkodzenia, a także usunięcie blokujących fragmentów zerwanego więzadła i leczenie dodatkowych dolegliwości. Dolegliwości ACL, czyli wiązadła krzyżowego przedniego, to dosyć poważne schorzenie stawu kolanowego. Wielokrotnie dolegliwość ta może prowadzić do poważnych zaburzeń w prawidłowym działaniu tego stawu.

kontuzja stawu kolanowego

Autor: John Swindells
Źródło: http://www.flickr.com
Zwykle objawia się to brakiem stabilności w kolanie. Może się ona objawiać na wiele różnorodnych sposobów. Zazwyczaj w konsekwencji prowadzi do obniżenia komfortu życia i niemożności prawidłowego poruszania się czy uprawiania sportów.

Niewyleczona niestabilność może doprowadzić do bardzo skomplikowanych powikłań. Zaliczamy do nich na przykład zwyrodnienie stawu kolanowego. Z tego powodu nie możemy zwlekać z podjęciem koniecznego leczenia tych dolegliwości. Ujawniające się dodatkowo uszkodzenia mogą oprócz tego mieć negatywny wpływ na ostateczny wynik wykonywanej w ostateczności operacji.

Jeśli pojawią się rozmaite problemy z kolanem (tutaj), należy udać się do lekarza ortopedy, który będzie w stanie zdiagnozować dolegliwość. Lekarz (umów konsultację – rehabilitant kraków) najpewniej zaleci nam zrobienie badania klinicznego, które poprzedzone będzie bardzo dokładnym wywiadem. Powinniśmy

staw kolanowy

Autor: adidas
Źródło: adidas

pamiętać o tym, iż wiązadło krzyżowe jest najistotniejszym, lecz nie jedynym stabilizatorem stawu kolanowego. Przyczyn, dla których nasze kolano jest niestabilne, może być znacznie więcej. Konsultacja ze specjalistą może okazać się więc koniecznością.

Po operacji pacjent powinien poruszać się przez pewien czas o kulach, aby nie obciążać operowanej nogi. Po pozbyciu się drenów trzeba także zacząć kompleksową rehabilitację, w tym ćwiczenia na szynie. W tej sytuacji niezwykle istotna jest praca z doświadczonym rehabilitantem, jaki będzie postępował zgodnie z programem specjalistycznie opracowanych ćwiczeń. Bardzo ważne są również regularne wizyty u ortopedy, który będzie kontrolował przebieg gojenia się naszego kolana. Czas powrotu do pełnej aktywności zawodowej w tym przypadku w ogromnym stopniu zależy od typu wykonywanej pracy, niemniej zwykle jest to od 6 do 12 tygodni. Więcej na Med

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*