Lekarz neurolog jako specjalista konieczny w przypadku leczenia chorób połączonych z układem nerwowym

Neurologia to dziedzina medycyny zajmujący się schorzeniami obwodowego układu nerwowego i ośrodkowego układu nerwowego. Neurologia i psychiatria są zakresami pokrewnymi, a niektóre schorzenia są domeną zarówno neurologa jak i psychiatry. Neurologia para się zwłaszcza schorzeniami, których podłożem jest mechanizm nadwyrężający układ nerwowy, a psychiatria z kolei zajmuje się głównie schorzeniami, których podłożem jest biochemiczne zaburzenie działania mózgu jako całości.

Model mózgu

Autor: Lwp Kommunikáció
Źródło: http://www.flickr.com
Neurolog leczy schorzenia obwodowego układu nerwowego i ośrodkowego układu nerwowego (mózgu), zajmuje się głównie chorobami, których podłożem jest proces niszczący układ nerwowy. Wiele schorzeń jest z pogranicza neurologii i psychiatrii.

Wpisując w wyszukiwarkę słowo neurolog warszawa (szczegóły w serwisie ), znajduje się najwięcej lekarzy o tej właśnie specjalności. Choroby neurologiczne przeważnie mają dramatyczny bieg, zwłaszcza jeśli dotykają ośrodków kontrolujących podstawowe funkcje życiowe organizmu (krążenie, oddech). Mogą się ewoluować jako choroby pierwotne lub być powikłaniem następnej choroby np. miażdżycy lub pogotowie stomatologiczne wrocław cukrzycy, które mogą się odbić na prawidłowym funkcjonowaniu mózgu.

Ocena schorzeń układu nerwowego oparta jest na wywiadach i niezwykle dokładnym badaniu podmiotowym, ogląd budowy ciała, zbadanie głowy, nóg i rąk, tułowia, badanie czucia, chodu, mowy itp., które jest bazą diagnozy i dokonania

Kobieta z modelem mózgu

Autor: rochelle hartman
Źródło: http://www.flickr.com

kolejnych badań.

W czasie wizyty neurolog zbiera informacje od pacjenta. Niektóre elementy z wywiadu mogą wskazywać na przyczynę (etiologię) choroby pacjenta.Następnie neurolog przeprowadzana badanie neurologiczne. Jest to potężne narzędzie w rękach dobrego neurologa, bo umożliwia wykrycie, która część układu nerwowego niedomaga (jest uszkodzona). Niezwykle często badanie pozwala wykryć takie zmiany w układzie nerwowych, których nie da się stwierdzić innymi badaniami laboratoryjnymi.

Badanie obejmuje badanie głowy i szyi (nerwy czaszkowe), zbadanie kończyn górnych jak i dolnych, łącznie ze stopami oraz badanie tułowia. Badania neurologiczne są badaniami stosunkowo długotrwałymi. Neurolog np. neurolog warszawa robi także podstawowe badanie lekarskie. Przed wizytą u neurologa należy przygotować najświeższe wyniki badań podstawowych (morfologia, OB, poziom cholesterolu), zabrać ze sobą istotną dotychczasową dokumentację medyczną, sporządzić wykaz wszystkich używanych lekarstw zarówno tych na receptę, jak i dostępnych bez recepty oraz leków ziołowych. Po zbadaniu ustalony jest dalszy plan postępowania diagnostycznego i leczniczego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*