Osobami, które tradycyjnie narażone są na kontuzje stawów i mięśni są sportowcy – również amatorzy. Jednak trudności ze stawami są bardzo powszechne wśród różnych grup, nawet wśród takich, które nie uprawiają żadnego sportu. Kiedy odczuwamy dyskomfort powiązany z omawianymi fragmentami ciała, dobrze jest skontrolować stan mięśni i połączeń kostnych za pomocą prostych i niekosztownych badań, które przeprowadzane są bez niepotrzebnego oczekiwania, takich jak np. emg (EMG w gabinecie w Krakowie).

Dzięki temu badaniu można sprawnie ocenić stan systemu nerwowego lub mięśni i choć samo badanie (co to jest badanie pet) nie powinno być nieprzyjemne, czasem się zdarza, że możemy odczuwać lekkie bóle nawet do 3 dni po zabiegu. Następnym znaczącym badaniem, które trafnie przedstawi diagnozę, jest choćby usg kolana. Dzięki niemu można uzyskać wiedzę o stanie zasadniczych składników kolana (jak na przykład łąkotka), jest ono przy tym absolutnie bezbolesne. Do badania usg nie trzeba się specjalnie przygotowywać i nie ma do niego znaczących przeciwwskazań (jak w przypadku wspomnianego już emg, gdzie nie może być ono przeprowadzane u pacjentów mających np. stalowe elementy w ciele). Warto mieć świadomość, że niezwykle dużą rolę pełni badający lekarz, ponieważ to właśnie on może na bieżąco postawić diagnozę i zwrócić uwagę na niepokojące zwyrodnienia – przed zdecydowaniem się na usg, lepiej poświęcić trochę czasu na znalezienie sprawdzonego specjalisty, np. .
Lekceważenie nawet drobnych dolegliwości powiązanych z bólami mięśni czy stawów może narazić nas na poważne konsekwencje, które w przyszłości przeważnie wymagają ingerencji chirurgicznej. Nawet kiedy nie uprawiamy żadnych sportów, powinniśmy w razie wątpliwości udać się do fachowca – przytoczone badania nie są kosztowne, np. usg stawu to koszt trochę ponad 100 zł.