Po co nam migdałki?

Migdałki u osób pełnoletnich – boleści gardła a także inne niedogodności związane z przerostem migdałków, a także ewentualną nieodzowność ich usunięcia, kojarzymy głównie z maluchami.

Tymczasem tenże problem laryngologiczny tyczy się jednostek w każdym wieku.
papieros

Autor: DER-MED
Sprawne rozprawienie się z chorymi migdałkami jest niezbędne nie wyłącznie ze względu na komfort życia, lecz i możliwe poważne powikłania w narządach odległych, na przykład w sercu. Wskutek istnieniu pierścienia chłonnego Waldeyera w punkcie, gdzie krzyżują się drogi pokarmowa a także oddechowa, nasz układ dostaje dodatkową ochronę przeciw drobnoustrojom. Migdałki, to nie jedynie strażnicy, lecz też „inteligentne” twory, które dzięki temu, że są stworzone z tkanki limfatycznej (która odpowiada między innymi za obronę immunologiczną organizmu), potrafią identyfikować niebezpieczeństwo (antygeny mikroorganizmów i wirusów). Następnie, w odpowiedzi na zagrożenie tworzą się przeciwciała, które jak zamek do klucza pasują do antygenów, opłaszczają je i w ten sposób nasz układ sobie z nimi radzi (poradnia PCO w Poznaniu). Na dodatek, kreowane są komórki pamięci immunologicznej, które gdy następnym razem zaatakuje nas ten sam mikroorganizm szybciej wyeliminują niebezpieczne mikroorganizmy. Zjawiska te mają wyjątkowe znaczenie w pierwszych latach życia, kiedy nasz system odpornościowy rozwija się, a „szkoła” dla komórek immunologicznych, to znaczy grasica, na pełnych obrotach. W wieku nastoletnim migdałki ulegają sukcesywnej inwolucji, czyli zanikaniu. Migdałek trzeci zazwyczaj ginie absolutnie, więc rzeczywiście problemy z nim mają tylko dzieci a także młódź (doświadczony chirurg ogólny w Poznaniu). To wtenczas ich tyczy się chirurg ogólny Poznań.

firma

Autor: MBWA PR
Źródło: http://www.flickr.com
U dojrzałych zaś problemy mogą być powiązane przede wszystkim z migdałkami podniebiennymi, tymi jakie dostrzegamy z tyłu gardła za łukami podniebiennymi.

W skutek nawracających zapaleń, chore migdałki podniebienne u dorosłych przestają pełnić swą funkcję obronną, do tego z biegiem czasu same mogą stać się źródłem skażenia oraz powtarzających się chorób gardła, a wręcz powikłań ze strony dalszych narządów, tj. stawy, nerki lub serce. Poradnia (sprawdź poradnia psychologiczna dla par warszawa) otolaryngologiczna Poznań to miejsce do jakiego musisz się udać, jeśli częstokroć chorujesz na anginę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*