Jak powinniśmy udzielać pierwszej pomocy? Czemu jest to takie ważne? Co powinniśmy wiedzieć?

Pierwsza pomoc to wszelkie czynności konieczne do wykonania, aby uratować życie osoby poszkodowanej. Oczywiście, iż nie każdego da się odratować, jednak nasze działania z pewnością zwiększają te szanse.

ręka

Autor: Medisave UK
Źródło: http://www.flickr.com
W sytuacji wystąpienia stanu zagrożenia życia osoba, jaka udziela pierwszej pomocy, a jest nią po prostu świadek zdarzenia, ma niezbyt rozległe możliwości reakcji. Dosyć często posiada ograniczone środki i niestety niedostateczną wiedzę. W przypadku tzw. NZK, czyli nagłego zatrzymania krążenia, jak serce osoby poszkodowanej przestało pracować albo pracuje źle, ważna jest każda chwila. Nagłe zatrzymania krążenie równoznaczne jest z początkiem procesu umierania.

Od tej chwili, czas pędzi jeszcze szybciej niż w pozostałych oznakach zagrożenia życia. Już po około czterech minutach przez niedotlenienie organizmu zaczyna umierać mózg poszkodowanego. Jest to najistotniejszy organ w ciele, te parę minut niedotlenienia tak więc jest w stanie kosztować najwięcej. Z każdą następną minutą NZK, jak nie ma interwencji, szansa na uratowanie życia spada o około ośmiu do dziesięciu procent. Stad więc, dosyć łatwo policzyć, że po dziesięciu minutach poszkodowany tak naprawdę nie ma szans, ażeby przeżyć. W takiej sytuacji właśnie niezbędne jest błyskawiczne działanie świadka zdarzenia. Tak musi być, ponieważ szanse, że w ciągu trzech, czterech minut na miejsce wypadku przyjedzie pogotowie ratunkowe są nikłe, tak więc świadek zdarzenia powinien udzielić pierwszej pomocy, aby utrzymywać funkcje życiowe do czasu przybycia służb ratowniczych. Świadkiem zdarzenia może być każdy człowiek. Powinniśmy więc sobie uświadomić, że pierwszej pomocy powinien udzielić każdy (Czarmed.pl).

plastry

Autor: Medisave UK
Źródło: http://www.flickr.com
Nie musisz posiadać do tego wykształcenia medycznego, nie musisz być ratownikiem medycznym.

Zapraszamy – naciśnij tutaj gabinet osteopatii wrocław i przeloguj się na kolejną naszą stronę. Tam czekają na Ciebie świeżutkie i fachowe wiadomości.

Powinieneś jednakowoż zrobić podstawowy kurs. Tego typu kursy pierwszej pomocy nauczą cię podstaw koniecznych do określenia stanu osoby poszkodowanej. Rzeczywiście bowiem tego rodzaju działanie zawiera w sobie kilka prostych do przeprowadzenia czynności. Taką wiedzę możesz również czerpać z podręczników oraz książek odnoszących się do pierwszej pomocy. Praktykę najkorzystniej ćwiczyć na szkoleniach lub kursach pierwszej pomocy, ponieważ w takiej sytuacji mamy zapewnienie, że wszystko czego się przyswoiliśmy wykonujemy w zgodzie z zasadami. Zawsze tego rodzaju ćwiczenie zwiększa pewność siebie, a to niezwykle istotne w takich sytuacjach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*