Zawodowe podejście do kłopotów ortopedycznych

Gdy jesteśmy małymi dziećmi wiele rzeczy jesteśmy w stanie robić intuicyjnie. Nasze ciało pokazuje nam jak odpowiednio postawić nogi, żeby się nie przewracać, w jakiej pozycji mieć plecy. Ale później okazuje się, że posiadamy jakieś odchylenia od normy, czasem płaskostopie, bywa, że któryś z odcinków kręgosłupa jest za bardzo wygięty.

W takiej sytuacji trzeba pójść do ortopedy. Dobry specjalista ortopeda w Krakowie powie nam, co musimy zrobić, żeby dana choroba się nie pogłębiała. Często już w szkole w trakcie badań okresowych wychwytywane są pewne wady postawy i wtedy dziecko jest zobowiązane do uczestniczenia w lekcjach dotyczących gimnastyki korekcyjnej. Jednak czasem sprawa jest nagła. Podczas jakiś zawodów, czy też po prostu podczas robienia zwyczajnych rzeczy ktoś doznaje jakiegoś urazu i konieczna jest rehabilitacja, a co za tym idzie często pomoc ortopedy.

W jaki sposób dowiedzieć się, czemu nasze kolano nie jest sprawne

Wszystkich, pewnie raz pobolewało kolano. Zdarza się, że za bardzo je męczyliśmy, często zbyt gwałtownie podnieśliśmy się z łóżka, albo omsknęła nam się noga. Jeżeli ból trwał przez chwilę i nie wzmagała się w czasie chodzenia, to nie ma większego problemu.

W sytuacji, gdy masz ochotę zgłębić taką sprawę także od innej strony, przeczytaj więcej na portalu (https://rehabi-rehabi.pl/drabinka-do-lozka-rehabilitacyjnego-do-podciagania), ponieważ on również ją przedstawia.

Inaczej jest, kiedy ból doskwierał nam długi czas. Wtedy dobrze pójść do doktora i poprosić o skierowanie na USG kolana (). USG kolana pozwoli na właściwą ocenę stanu stawu kolanowego.

zdjęcie rentgenowskie kolana

Autor: Eric Schmuttenmaer
Źródło: http://www.flickr.com

Przez takie badanie uda się określić skąd bierze się ograniczenie działania kolana. Oczywiście wiele osób używa maści na ból kolana, albo opaski uciskowe. Ale nie zawsze to pomoże, na dłuższą metę niezbędna może okazać się operacja albo jakiś zabieg, który pozwoli nam normalnie funkcjonować. Nie możemy bagatelizować problemów ze stawem kolanowym, bo może to doprowadzić do trwałego uszczerbku na zdrowiu. Powinniśmy również słuchać lekarza, jeśli nie każe nam chodzić przez tydzień, to z powodu tego, że kolano przestało boleć nie można po dwóch dniach brać się za trening. Staw kolanowy bardzo łatwo uszkodzić. Z tego powodu tak ważna jest właściwa profilaktyka, np. jeżeli bieganie to w odpowiednich butach, by nie obciążać za bardzo kolan. Dodatkowo powinniśmy pamiętać, że dobrze jest zadbać o dietę, bo to również ma wpływ na właściwe działanie stawów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*