Na przestrzeni ostatniego półwiecza wyposażenie szpitali znacząco się zmieniło, a pacjenci mają zapewnioną lepszą opiekę

Szybki rozwój techniki ma wielki wpływ na wyposażenie klinicznych oddziałów i wiejskich ośrodków zdrowia. Skomplikowane maszyny codziennie ratują życie ludzi, a badacze i konstruktorzy nie powiedzieli póki co ostatniego słowa. Pięć dziesięcioleci temu lekarze w ogóle nie dysponowali nowoczesnymi inkubatorami, aparatami KTG albo endoskopami. Leczenie pacjentów było zatem było o dużo trudniejsze, a i więcej rannych traciło życie. W XXI wieku sporo się zmieniło: najnowszy sprzęt gwarantuje szybszą i jednocześnie dokładniejszą diagnozę.

lekarze z kliniki

Autor: tu Foto con el Presidente
Źródło: http://www.flickr.com
Historyczne zmiany nie ominęły oczywiście sal operacyjnych oraz gabinetów zabiegowych. Na przykład, dzięki użyciu technik laparoskopowych znacznie skrócił się okres pobytu chorego w szpitalu. Zresztą zmiany widać gołym okiem – w żadnym razie nie trzeba być specjalistą, żeby zauważyć, że lampa operacyjna jest nowym nabytkiem (lampa operacyjna). Tymczasem opieka pooperacyjna również całkowicie się zmieniła – wystarczy tutaj wspomnieć, że dzisiaj pielęgniarki używają w zasadzie tylko bezdotykowych termometrów, które ogromnie upraszczają wykonywanie powierzonych obowiązków.

Specjalistyczne aparaty pomagają lekarzom w postawieniu prawidłowej diagnozy. Aparatura USG bywa używana nie tylko w klinicznych szpitalach, ale także w prywatnych gabinetach czy niedużych ośrodkach zdrowia. Natomiast specjalistyczne placówki dysponują najbardziej zaawansowanym technicznie sprzętem. To tu przeprowadzana jest tomografia, a i nowy elektroencefalograf jest cały czas w użyciu – przyda się nam elektroencefalograf. Czasem nawet przewozi się chorego do innego szpitala, żeby tam wykonać profesjonalne badanie.

gabinet diagnostyczny

Autor: German Tenorio
Źródło: http://www.flickr.com
Poruszając temat aparatury medycznej warto również powiedzieć parę słów o meblach, jakie możemy zobaczyć w klinicznym szpitalu czy chociażby w wiejskiej przychodni. Choć łóżka i stoliki pamiętające czasy Komuny wciąż dobrze służą rekonwalescentom, to równocześnie, w miarę potrzeb określonej placówki, są one regularnie wymieniane na nowe.

Podobnie niebanalne treści dotyczące omawianej tematyki przeczytasz tutaj – sprawdź więcej w tym serwisie. Zbadasz tę kwestię pod innym kątem!

W wyniku mniej albo bardziej rewolucyjnych zmian fotele do dializ stają się o wiele wygodniejsze (TMC POLSKA Anna Pietrzak), a i laryngolodzy, stomatolodzy czy lekarze innych specjalizacji nie powinni narzekać, kiedy w ich gabinecie pojawi się piękny, i co najważniejsze, nowiuteńki taboret lekarski.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*